כתמים המופיעים על העור הם אחת מהשלכותיה הנפוצות והטורדניות במיוחד של החשיפה לשמש. השמש הקופחת לא מרחמת על איש, במיוחד כשמדובר באקלים הישראלי החם. לאור הפגיעה האסתטית שכתמי העור מהווים, אחד מהטיפולים שרבים פונים אליו הוא טיפול הבהרה. הבהרה של כתמים נפוצה במיוחד בעור הפנים, אך יש המשתמשים בשיטות הבהרה גם לטיפול באיזורים נוספים בגוף. כיום ישנן שיטות שונות לעשות הבהרה, והטיפול מותאם לפי סוג העור והכתמים בהם מדובר (כתמי שמש יחסית פשוטים יותר להסרה, לעומת כתמי הריון, כתמים שמקורם גנטי וכדומה). גברים ונשים כאחד יוכלו למצוא שיטת הבהרה שתהיה להם יעילה, בהתאם לחומרת המקרה.

אילו שיטות הבהרה קיימות כיום?

כיום ישנן מספר אלטרנטיבות לביצוע הבהרה בכתמי עור. יש שיבחרו לעשות הבהרה על ידי: זהו טיפול המתבצע באיזורים נרחבים יחסית, ויכול להיעשות על ידי שימוש בלייזר או באופן כימי. הפילינג חודר אל שכבות העור, מביא לקילופן, וכך בעצם מנקה את העור. טיפול זה נפוץ בעיקר למטרת הבהרה של כתמים באיזור הפנים, ובדרך כלל מתרכז בניקוי יסודי של שכבת העור העליונה, זו שנפגעה (אם כי קיימות בפילינג מספר דרגות חדירה לעומק העור, אך בדרך כלל אין צורך בפילינג עמוק כשזו הבהרה של כתמים בלבד). בפילינג שאינו עמוק, ההחלמה מהירה ביותר והתוצאות מהירות. פילינג בלייזר כרוך בהחלמה יותר איטית ולא קלה.

כמו כן, ניתן לעשות הבהרה של כתמים גם באמצעות קרמים ומשחות רפואיות. טיפול זה ניתן לאחר התייעצות עם רופא ובהתאם למרשם שלו. מדובר בדרך כלל בכתמים קטנים ובמצבים בהם עושים הבהרה באיזור נקודתי. בשיטה זו ניתן להגיע לתוצאות תוך מספר חודשים.

דרך נוספת בה ניתן לבצע הבהרה של כתמי עור היא באמצעות קרני אור: שיטה זו נקראת פוטו רג'וביניישן, ובמהלכה קרן האור המכוונת לאורך גל ספציפי חודרת ישירות לאיזור הכתם. אנרגיית האור מומרת לאנרגיית חום, בעזרתה מתבצעת הבהרה של אותם כתמים, וכך ניתן להקנות לעור מראה צעיר יותר. בשיטה זו נדרשים על פי רוב מספר מפגשים, וניתן לעשות באמצעותה הבהרה באיזורי הגוף השונים.

ומה מומלץ לעשות?

כשמחליטים לעשות הבהרה, יש לזכור כי סוג הטיפול ועוצמתו תלויים בגורמים רבים, ביניהם סוג העור ומידת הנזק שנגרם לו. עור בהיר יגיב בדרך כלל לכל השיטות, בעוד שלבעלי עור כהה מומלץ לבחור בשיטות הבהרה באמצעות קרני אור או בפילינג בעזרת לייזר. בנוסף, יש לזכור כי שיטות מסוימות ידרשו זמן הכנה ו/או החלמה ארוך יותר מאחרות. בכל החלטה לעשות הבהרה של כתמים, ניתן ואף רצוי להתייעץ עם קוסמטיקאי בעל ניסיון שיוכל לייעץ לגבי המקרה הספציפי, ובמקרים מסובכים יותר אף עם רופא עור. ולבסוף, בכל שיטת הבהרה בה בוחרים, השאיפה היא תמיד אחת: להשיב את האסתטיקה והיופי לעור הפנים והגוף.